Idziesz w Tatry? Poszukujesz informacji? Znajdziesz tu ciekawostki i bieżące informacje o Tatrach, Zakopanym i okolicach.

Przywrotniki (Alchemilla sp.)

 

Pod ludową nazwą „Gęsie łapki” kryje się grupa roślin z rodzaju Alchemilla sp., czyli przywrotniki. Ich łacińska nazwa pochodzi od arabskiego al-kemelih co znaczy „mały alchemik” – od przypisywanych niektórym gatunkom z tego rodzaju właściwości magicznych

przywrotnik
Właściwości i zastosowanie:

* Maseczki z ziela, z dodatkiem łyżeczki miodu i drożdży stosuje się do każdej cery, szczególnie do cery zmęczonej , schorowanej i zwiotczałej. Okłady na twarz z naparu mają działanie gojące, przeciwzapalne , zmiękczające i ściągające. Są pomocne w usuwaniu piegów, plam i zmarszczek, przywracają skórze jędrność i elastyczność.

* Kąpiele z dodatkiem odwaru z ziela mają właściwości antyseptyczne, ściągające i regenerujące tkankę skóry i powodujące zanikanie uszkodzeń, plam i blizn.

* Odwary z ziela stosuje się do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych oraz jako lek przeciwbiegunkowy, w przewlekłych nieżytach żołądka połączonych z brakiem łaknienia, we wzdęciach. Kompresy z odwarów są stosowane przy otarciach naskórka i lekkich oparzeniach – ułatwiają regenerację uszkodzeń.

* surowiec działa moczopędnie, przeciwzapalnie, reguluje czynności żołądka i jelit oraz przemianę materii

* jest to także wartościowa roślina pastewna

Stosowane jest ziele zebrane w początkowym okresie kwitnienia i wysuszone w warunkach naturalnych (w cieniu i przewiewie) lub suszarniach w temperaturze nie wyższej niż 40 ºC. Surowiec zawiera: 8% garbników, fenolokwasy, związki gorzkie (goryczowe), węglowodany. Garbniki działają ściągająco i przeciwzapalnie, hamują krwawienia z drobnych naczyń krwionośnych, zmniejszają nasilenie biegunki.

Roślinę tę z bardzo niepozornymi kwiatkami zdobią krople rosy lub deszczu, długo utrzymujące się na włoskach pofałdowanych liści. W tej „niebiańskiej rosie” alchemicy widzieli środek do zdobycia kamienia filozoficznego.

przywrotnik2

Na stronie została wykorzystana rycina pochodząca ze starodruków (ze strony Rare Books from the MBG Library).